Русия победи Германия с 4:3 и спечели Олимпиадата!

Русия победи Германия с 4:3 и спечели Олимпиадата в Пхьончхан.
Канада взе бронза срещу Чехия със 6:4.
Руските хокеисти победиха германците и станаха олимпийски шампиони.
 Традиционно победител на зимната олипиада се счита отборът взел златото в мъжкият хокеен финал.

Германското външно министерство призова феновете на хокей на Германия да не се подиграват на канадците.
В полуфиналите на турнира по хокей на олимпийски игри Германия неочаквано победи Канада 4: 3 и игра много силно срещу Русия, която на полуфинала смаза Чехия.

Срещата се проведе в неделя в Gangneung. Тя завърши с резултат 4: 3 (1: 0, 0: 1, 2: 2, 1: 0). Основното време завърши с равен резултат - 3: 3, победителят бе определен в допълнителното време.

За руснаците отбелязоха Виячеслав Войнов (20-та минута), Никита Гусев (54 и 60) и Кирил Капризов (70).

За руските спортисти това злато беше второто в Игрите в Pyeongchang. Сега в актива на руснаците два златни, шест сребърни и девет бронзови медала.

Истинската драма настъпи през третия период. Никита Гусев възстанови преднината на Германия 13:21 минути след началото на третината, но само 10 секунди по-късно Доминик Кауун изравни. Три минути след това Йонас Мюлер изведе Германия напред в резултата, а това попадение изглежда щеше да бъде победно. Още повече, че 2:11 минути преди края руснаците останаха с човек по-малко заради наказание на Сергей Калинин. Само 54 секунди преди края обаче Гусев успя да изравни резултата, докато отборът му беше в намален състав.

Така се стигна до продължение. В него отборите излязоха с по четирима играчи. Германците обаче направиха грешка и останаха с човек по-малко. Патрик Раймер получи двеминутно наказание за високо вдигнат стик. „Сборная“ се възползва и 30 секунди по-късно Кирил Капризов реализира победния гол. Самият Капризов завърши мача с едно попадение и три асистенции. Гусев се разписа два пъти и подаде за два гола. Вячеслав Войнов приключи с попадение и голово подаване. Вратарят Василий Кошечкин направи 22 спасявания, а Дани аус ден Биркен отрази 26 удара към германската врата.

Руснаците като в Битката при Сталинград удържаха германския опит за обрат на събитията и в крайна сметка излязоха победители.
  Самото представяне на немците на хокейния турнир в Пьонгчанг беше истинска буря. Както е известно, германците стигнаха до финала, след като на четвъртфиналите елиминираха световния шампион Швеция, а на полуфиналите детронираха олимпийския първенец от Ванкувър 2010 и Сочи 2014 – Канада. Сега руснаците сложиха край на германската приказка. Немците все пак постигнаха най-големия си успех в олимпийския хокей, тъй като до момента имаха два бронзови медала.

Най-добрите снайперисти на турнира:
Нападателят Никита Гусев стана най-добрият голмайстор на олимпиадата през 2018 г. В шест мача той записа 12 точки (четири гола и осем асистенции) в актива, на второ място финландският нападател Ели Толванън с девет точки (3 + 6).
В списъка на най-добрите снайперисти са Иля Ковалчук ​​и американецът Райън Донато (5 гола)

Русия не само се намесва в изборите в САЩ, но сега си и позволява да разрушава олимпийските надежди на страната, пише The New York Post.
Поражението с 4:0 на националния отбор на Русия над съперниците им от САЩ бе възприето толкова болезнено, че треньорът на американския национален отбор Тони Гранато не подаде ръка на своя колега от Русия Олег Знарок за традиционното ръкостискане след края на мача.